Empire at War PBF

Empire at War PBF, jest to forum poświęcone PBF-om, na którym będą rozgrywane sesje strategiczno-ekonimiczno-polityczne w różnych światach, e epokach i klimatach.

IndeksIndeks  CalendarCalendar  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 

Wydarzenia

Go down 
AutorWiadomość
Princeps

Liczba postów : 84

PisanieTemat: Wydarzenia   Sob Wrz 15, 2018 1:01 pm

Ostatnio zmieniony przez Princeps dnia Nie Lis 04, 2018 3:56 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Princeps

Liczba postów : 84

PisanieTemat: Re: Wydarzenia   Nie Lis 04, 2018 3:55 pm

Orędzie premiera Per Albin Hanssona do Narodu z dnia 29.09.1934
Obywatele Królestwa Szwecji!
Powszechnie wiadomo o sytuacji, która teraz ma miejsce u naszego wschodniego fińskiego sąsiada. Wobec ataku sowieckiego na ten kraj, rząd szwedzki postanowił interweniować, by ochraniać ludność szwedzką w tym kraju. Często czytam przeróżne nagonki na ten temat. Niektórzy wręcz mówią otwarcie o imperializmie, o bezprawnej agresji i użycia wojsk dla własnych ambicji. Odpowiem wam, że nigdy nie śmiałem wykorzystać zaufania jakim mnie obdarzono by realizować własne ambicje, a słowo „imperializm” wywołuje odrazę w moim sercu. Pytacie się mnie pewnie: „dlaczego rozpocząłem interwencje w sąsiednim kraju?”. Odpowiadam: ponieważ wybrano mnie na premiera Królestwa Szwecji, a przysięgałem ochraniać swoich obywateli i ojczyznę. W Finlandii żyje około 350 tysięcy Szwedów, naszych współbraci. Dopóki rząd fiński był demokratyczny, dopóki mniejszość szwedzka była tolerowana. Ale gdy władzę objął faszystowski rząd, a demokracja zniknęła ze słownika tego kraju, Szwedzi fińscy zaczęli być prześladowani, obrażani, a faszystowskie media często podawały ich za wrogów Finlandii i głównych winowajców niedoskonałości ich państwa. Wszystko to co mówię potwierdzają niedawne wydarzenia w Helsinkach. Podczas całkowicie pokojowych manifestacji i wieców mniejszości niemieckiej, która chciała być uznaną oficjalnie za mniejszość i posiadać możliwość wypowiadania się w swoim szwedzkim języku. Rząd fiński, czy raczej Finowie odpowiedzieli… zamachem na wiec i mordem uczestników. Policja fińska nie zareagowała, nie ujęto sprawców, nie wyciągnięto wniosków, a faszystowski rząd dalej panował nad już zastraszonym społeczeństwem szwedzkiej mniejszości. Obudziło to we mnie wstręt. Gdy się o tym dowiedziałem, przez następne noce nie mogłem spać, myśląc nad ciężkim losem współbraci. Z tego właśnie powodu, czując w sobie obowiązek ochrony moich rodaków za granicami i wobec agresji Armii Czerwonej na Finlandię, postanowiłem wkroczyć zbrojnie do tego kraju, by obronić uciśnionych przed odrażającym faszystowskim rządem, mordującym swoich obywateli i przed Armią Czerwoną, pod którą będzie im równie ciężko. Przede wszystkim też nie wysłałem wojsk przeciw Finlandii, a przeciw totalitarnemu faszystowskiemu rządowi fińskiemu, który strachem utrzymuje swoich obywateli. Wypowiadając te słowa muszę powiedzieć głośno: brzydzę się przemocą i imperializmem, wierzę w demokrację i pokój,  ale aby zapobiec przemocy w Finlandii, musiałem wysłać wojsko do ochrony naszych rodaków. Teraz, po obaleniu faszyzmu w Finlandii, wysyłam natychmiast przedstawiciela do Londynu na mediacje, aby zakończyć tą interwencję. Niech żyje pokój, niech żyje demokracja, niech żyje Szwecja.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

Wydarzenia
Powrót do góry 
Strona 1 z 1