Empire at War PBF

Empire at War PBF, jest to forum poświęcone PBF-om, na którym będą rozgrywane sesje strategiczno-ekonimiczno-polityczne w różnych światach, e epokach i klimatach.
 
IndeksIndeks  CalendarCalendar  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 
 

 Świat na przełomie 1932/1933 roku

Go down 
AutorWiadomość
Peroox
Admin


Liczba postów : 2327
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Świat na przełomie 1932/1933 roku   Wto Wrz 18, 2018 5:10 pm

Opis świata w 1933 rokuI Wojna Światowa, która zakończyła się w 1918 roku była to tej pory największym konfliktem zbrojnym w historii Ziemi. Pochłonęła więcej ofiar niż wiele innych konfliktów, czasem nawet razem wziętych. Jak powiedział David Lloyd George, jest to "Wojna, która zakończy wojny". Zaraz po niej powstała Liga Narodów, której szczytnym celem, było utrzymanie pokoju na świecie poprzez międzynarodową współpracę, arbitraże i komisje. Prowadzono nawet wiele rozmów rozbrojeniowych, z których największym sukcesem okazały się traktaty waszyngtońskie i londyński, a także protokół genewski, który jest porozumienie zabraniającym prowadzenia wojny chemicznej i bakteriologicznej. Dla każdego kto przeżył traumę walk na zachodzie, jest jasne jak straszna i nieprzewidywalna byłą to broń. W tym roku w Genewie zbiera się II II Międzynarodowa komisja rozbrojeniowa. Z powodu problemów, nie mogła ona się odbyć w tamtym roku i dopiero w tym przywódcy wszystkich państw świata będą mieli okazje zasiąść wspólnie do tych rozmów.

Nigdy wcześniej w historii świata nie było sytuacji na kontynencie Europejskim, która różnymi drogami zmierza do walki o wolność, pracę, sprawiedliwość, honor i inne wartości cenne dla pojedynczej, skrzywdzonej jednostki ludzkiej. Czy zaistniała sytuacja jest zarzewiem nowego konfliktu na skalę światową? Czy skrzywdzone jednostki chwycą za broń i wniosą swoje zasady na barykady?

Mimo to czas pokazał, że to nie był koniec wojen, nawet w Europie. Wiele konfliktów było spowodowanych traktatami po I wojnie światowej i procesem ustalania się granic nowo powstałych państw lub walki i powstania w koloniach. Konflikty na Bałkanach i w Turcji, gwałtowne wydarzenia rewolucji bolszewickiej i wojny polsko - bolszewickiej były nie do powstrzymania, jednak zachodnie kraje odcinały się od interwencji w nich i nawet jeżeli rządy chciały bronić swoich interesów, musiały liczyć się z wielką niechęcią społeczeństwa do mieszania się w nowe konflikty.

Były to jednak też czasy postępu technologicznego, który został zapoczątkowany przez I wojnę światową. Udoskonalano wiele technologii, postępowała motoryzacja i elektryfikacja. Postęp technologiczny jednak był szybszy dla północno-zachodniej części świata, co zwiększało dysproporcje w bogactwie i gospodarce. Bardziej uprzemysłowione państwa stawiały na motoryzację rolnictwa, w czasie gdy biednych państw nie były w stanie zelektryzować wsi. Kraje oparte na rolnictwie najdotkliwiej poczuły efekt Wielkiego Kryzysu, który wstrząsnął światem pod koniec lat 20.
Świat zaczął się izolować,  wielkie monarchie straciły na znaczeniu, poparcie zyskały skrajne idee jak faszyzm i komunizm, do władzy doszli nowi mężowie stanu - nadzieja dla umęczonych wojną i jej skutkami ludzi. Kryzys dotknął praktycznie wszystkie państwa i wszystkich ludzi. Zdestabilizowało tak wiele państw, że do głosu zaczęły dochodzić nowe ideologie i doktryny, a populiści wszelkiego rodzaju głosili swoją prawdę objawioną, której wprowadzenie w życie wszystkim przyniesie dostatek.

Demokracja nie zatriumfowała. Większość państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej pogrążyło się w autokracji, ponieważ system demokracji się nie przyjął. Kraje Ententy osiadły na laurach wygranej wojny i wykorzystały Ligę Narodów do swoich celów, aby podzielić świat według swojej wizji. Niektóre kraje zostały niesłusznie pokrzywdzone, niektórzy sojusznicy zdradzeni przez mocarstwa Ententy, a niektóre państwa nazwano bękartami i karłami Wersalu.

Rok 1933 nadchodzi wielkimi krokami. Po wielkim kryzysie z 1929 roku - świat i Europa powoli odradza się ekonomicznie. Mimo stopniowej poprawy - bezrobocie wciąż jest bardzo wysokie w większości państw europejskich, a widmo powrotu recesji krąży wokół całego świata i za nic ma wysiłku wielu polityków, którzy bezskutecznie próbowali działać.

W wielu państwach sytuacja polityczna daleka jest od stabilnej, w Norwegii rządy zmieniają się co najwyżej raz na dwa lata, w Hiszpanii wojna ideologiczno-polityczna wychodzi z mównic parlamentarnych na ulice, kryzys w państwie się pogłębia, a ostatnie zamieszki pochłonęły życie prawie 100 osób. We Francji rywalizacja polityczna jest mniej gwałtowna, ale front ludowy doprowadził w kraju do kolejnych zamieszek. W Rzeszy sytuacja polityczna doprowadziła Adolfa Hitlera do stanowiska kanclerza, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. W krajach mnie demokratycznych z opozycją często walczy się nie za pomocą słów, a więzień i szykanowania, a wszelakie bojówki toczą ze sobą krwawe starcia.  

W wielu państwach doszło do mniej lub bardziej gwałtownych wydarzeń, które zmieniły bieg historii i zaskoczyły wielu ustanawiając nowe rządy, bądź też zmieniając przywódców.


O Globo napisał:

Lud Brazylii cieszy się i wiwatuje na część księcia Piotra de Alcântara, który wsparł powstanie konstytucjonalistów i dzięki wiernym sobie oddziałom i pozyskanym sojusznikom wsparł zbuntowane miasta i rozbił wojska rządowe w stanie São Paulo, a potem pociągnął za sobą kolejne stany. Mimo tego, że Vargas uciekł wraz z przybocznymi i wiernymi mu oficerami, to pozostałe wojska rządowe poddały się i teraz na placu składają przysięgę wierności na konstytucję, nowo wybranemu przywódcy Brazylii. Wiele mówiąca nazwa frakcji popierającej księcia, a mianowicie Bloku Cesarskiego wiele mówi o jego ambicjach. Czas pokaże, czy obietnice wolności, równości i rządów prawa tym razem zostaną spełnione.


Neues Volksblatt napisał:

Z dniem dzisiejszym uroczyście ogłaszam, że z decyzji kanclerza Engelberta Dollfußa, na szczątkach Republiki Austriackiej powstanie nowe, odrodzone Cesarstwo Austrii. Z racji braku godnego kandydata na tron cesarski oraz z powodu haniebnych czynów Habsburgów, tron ten nie zostanie obsadzony żadną koronowaną głową, a w imieniu Cesarza, rządzić będzie wybrany przez lud regent, Engelbert Dollfuß. Jego pierwszą decyzją było przeprowadzanie nowych wyborów parlamentarnych w 1934 roku, aby sformować rząd mogący doradzać jego Królewskiej mości i jego regentowi i partycypować w podejmowaniu decyzji.

W Rumunii Żelazna Gwardia coraz śmielej wkracza do polityki i nie wiadomo, czy nie spróbują wejść do niej przewrotem czy politycznym "konsensusem".

Satyryczny Стършел napisał:

И на дърветата, вместо на листата, комунистите ще висят

Ojczulek Tzar powiada, że nie ma litości dla wrogów Bułgarii. Pozostaje tylko zapytać czy najpierw zabierzemy się za komunistów, wrogich prawosławiu i rodzinie Cara, czy Turkom, którzy od lat plugawią święte miasto.Niezależnie od ich Europy, Chiny nie przestaną się zbroić, a konflikty same się nie rozwiążą. Kuomintang prowadzi zacięte walki z komunistami w swoim państwie, którzy utworzyli Socjalistyczny Rząd Fujan będący aktualnie największym ośrodkiem Chińskiej Republiki Rad. Mimo małych rozmiarów państwa mają duże wojsko, a Kuomintang nie może zebrać wszystkich sił żeby się z nimi z zmierzyć z powodu polityki wewnętrznej, wielu innych ognisk powstań komunistycznych, a także sporów z Japonią. Aktualnie obowiązuje porozumienie, a raczej traktat Tanggu Truce, który odsunął od Republiki Chińskiej wojnę z Japonią, na przyszłość, nikt jednak nie wie ile to zawieszenie broni będzie trwać.

W jednym z Chińskich miast stykają się interesy Zachodu, Chin i Japonii. Tym miastem jest Szanghaj, gdzie mocarstwa i w tym Japonia mają swoje eksterytorialne tereny. Aktualnie stacjonuje tam jeden z oddziałów USA, który strzeże bezpieczeństwa tzw. "Dzielnic Zachodu". W zeszłym roku doszło tam do gwałtownych starć pomiędzy Chińczykami i Japończykami. Wydaje się, więc że ten azjatycki azyl i miejsce spotkań wielu państw, może niedługo stać się miejscem wojny, której do tej pory świat jeszcze nie widział.

_________________
Pan i Władca na krańcu świata
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
 
Świat na przełomie 1932/1933 roku
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Empire at War PBF :: Świat gry :: Wydarzenia ze świata-
Skocz do: