Empire at War PBF

Empire at War PBF, jest to forum poświęcone PBF-om, na którym będą rozgrywane sesje strategiczno-ekonimiczno-polityczne w różnych światach, e epokach i klimatach.
 
IndeksIndeks  CalendarCalendar  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 
 

 Preludium wojny

Go down 
AutorWiadomość
Peroox
Admin


Liczba postów : 2314
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Preludium wojny   Wto Wrz 16, 2014 11:16 pm

Czarny czerwiec

Polecany podkład muzyczny: https://www.youtube.com/watch?v=3h0SswsOsEoOd czasu II Wojny Bolszewickiej i upadku Polski w Europie panuje spokój. Każdy kto to powie w zachodniej Europie ma rację. Rację ma też Włoch, który powie, że w od tego czasu nie toczyła się żadna wojna, a tylko potyczki. Ma rację także Grek który to powie. Inaczej sytuacja jednak wygląda w Europie Centralnej. W Czechosłowacji nikt nie powie, że pośpiesznie budowane fortyfikacje i modernizacja są oznakami spokoju, dodatkowo polskie wojska podbudowują tam morale i wolę walki o niepodległość. Nie powie tego także nikt w III Rzeszy, która od czasu przyłączenia Austrii zbroi się na potęgę. Nikt o tym nie myśli nawet na Bałkanach, gdzie Jugosławia obawia się ataku Włoch, a Rumunia radzieckiej okupacji.

Do tej pory mógł to także powiedzieć któryś z mieszkańców Beneluksu... jednak dla nich to już czas przeszły.


Operacja "Edelmaister"


30-sty maja zapowiadał się na słoneczny i upalny dzień. Już od rana na niebie nie było żadnych chmur. Gdyby ktoś tego ranka spojrzał jeszcze wchodzące słońce zobaczyłby na niebie ciemną chmurę. Nikt nie patrzył jednak pod słońce, a gdy już spojrzał to było za późno.

Setki niemieckich samolotów przekroczyło granicę Holendersko-Niemiecką i dla wszystkich było już jasne, że czas pokoju się skończył. Holenderskie lotnictwo nie było nawet w stanie osiągnąć pełnej gotowości, gdy na przygraniczne lotniska spadły tony bomb. III Rzesza posiadała ogromną przewagę w lotnictwie i dowództwo Holenderskie nie miało żadnych szans na niebie i lotnictwo uciekło do Belgii.
W ciągu jednego dnia wszystkie lotniska na terenie Holandii zostały zrównane z ziemią, a desant powietrzny opanował ważniejsze tamy i mosty w kraju.


W sztabie dowodzenia armii holenderskiej wrzało. Najdziwniejsze dla nich było jednak to, że nie doszło do równoczesnej inwazji lądowej. Przesłanie było jednak jasne - wojna została wypowiedziana. Rząd Holandii korzystając jeszcze z łączności wysłał wiadomość o agresji do sąsiadujących państw i Aliantów. Na wieść o tym w Belgi rozpoczęto całkowitą mobilizację, a we Francji i Wielkiej Brytanii częściową mobilizację zarządzoną przez generałów.


1 czerwca ruszyła machina wojenna III Rzeszy. Ponad dwadzieścia piec dywizji stanęło na przeciwko niewiele mniejszej co do wielkości armii przeciwnika. Artyleria piechoty, bombowce nurkujące i samobieżna artyleria o godzinie 0 rozpoczęły zmasowany ostrzał przygranicznych pozycji mobilizujących się wojsk Holandii. Tą kanonadę dało się nawet słyszeć we Francji.

Po kilkugodzinnym zmasowanym ostrzale rozpoczęło się natarcie wojsk niemieckich. Wojska pancerne przebiły się na wielu odcinkach frontu, z całkowitym jego złamaniem na północy kraju. Holandia nie posiadała dostatecznej ilości broni przeciwpancernej do walki z III Rzeszą i gdyby nie fakt, że czołgi te nie były najnowszych generacji. Cała linia frontu rozpoczęła odwrót, a rozbite dywizje Holenderskie na południu, które były zagrożone okrążeniem uciekały do Belgii.

Najsilniejsza Holenderska obrona istniała na lini Arnhem - Nijmegen - Eidhoven, a pod Apeldoorn trwały zażarte walki o wschodnią flankę. Skoncentrowana ofensywa nazistowskich dywizji SS została zatrzymana przez najlepsze oddziały Holandii pod Arnhem, gdzie próbowano rozbić armię Holandii na dwie części. A był to już piąty dzień inwazji. Tego dnia też pokonano niemieckich spadochroniarzy, którzy z poświęceniem próbowali utrzymać swoje pozycje na tyłach Holandii.

Niemieckie bombardowania jednak bardzo ograniczały skuteczność obrony Holendrów. Jedynie fakt, że armia Holandii posiadała dużą ilość dział przeciwlotniczych w jakiejś części rekompensowała fakt, że lotnictwo poddało bitwę w powietrzu. Przez to niemieckie bombowce nurkujące nie mogły bombardować czego tylko się dało.


Natarcie ze wschodu, które przełamało linię obrony Holendrów dotarło pod Zwolle i w ciągu dnia rozbiło broniące się pod miastem dywizje. Jednocześnie czołgi przebiły się w końcu pod Apeldroon i Holendrom w Arnhem groziło okrążenie. Nie zdołano jednak załatać frontu, ponieważ niemieckie siły zmechanizowane i zmotoryzowane pierwsze dotarły w wąski korytarz pod Amersford i kontynuowały natarcie na Amsterdam. W związku z tym Holenderska obrona musiała dokonać szybkiego odwrotu i Niemcy bez walnej bitwy, zdobyli Arnhem.

Dalej wojna była już tylko pasmem klęsk Holandii. Amsterdam kapitulował bez walk o miasto po półtora tygodnia niemieckiej kampanii, wcześniej jednak wysyłając co tylko się dało ocalić wraz z okrętami wojennymi do Wielkiej Brytanii. Stolicą oporu Holandii został Rotterdam. Wojska Holandii wycofujące się spod Arnhem i Nijmegen zostały okrążone i poddały się wrogowi. W związku z utratą ponad połowy oddziałów walczących w Europie i wieściami z Azji holenderski sztab zdecydował o odwrocie na teren Belgii.

Holandia skapitulowała zaraz po tym jak pierwsze uciekające oddziały dostały się na granicę z Belgią.


Nowy podkład muzyczny: https://www.youtube.com/watch?v=tcA29rmvrT0

Operacja Fuji


W tym samym czasie w Azji, 30 maja nie należał do najpiękniejszych dni, a słowem można byłoby określić pogodę jako pochmurną. W Holenderskich Indiach Wschodnich panował spokój, jednak wojsko i marynarka były postawione w czas cichej gotowości, ponieważ przez holenderskie cieśniny wracały pancerniki z Indii. Te obawy nie były bezpodstawne

Rynekiem tego dnia pogoda zakryła japońskie siły inwazyjne zmierzające ku plażom Javy, Sumatry i innych Holenderskich wysp.


Wojna w tym miejscu rozpoczęła się od bombardowania holenderskich portów wojskowych na Javie. Holendrzy nie mieli większych szans, ponieważ ich flota w tym miejscu była nieliczna i stara. Na szczęście dla nich w porcie stały tylko duże okręty, ponieważ reszta była na patrolach i uniknęła zniszczenia. Wojna na morzu jednak nie wygasła i okręty podwodne Japonii polowały na każdy holenderski okręt, który próbował uciec z tych terenów.

Następnie Japońska armada wojenna przeprowadziła małe desanty na plaży w dżunglach Holenderskich kolonii, a następnie po udanym desancie przygotowywano plażę pod zejście pozostałej części wojska. Kłopoty były jedynie na Borneo, gdzie holenderska piechota odparła desant. Zrozpaczone sytuację dowództwo tamtejsze dowódctwo postanowiło wejść pod protektorat Wielkiej Brytanii.

W tym czasie Japonia zdobyła całą Sumatrę nie pozwalając na jej poddanie Wielkiej Brytanii. Najcięższe walki trwały o bazę wojskową Holandii na Sumatrze i kontrolę cieśniny. Po trzech dniach walki baza upadła . Podobny scenariusz spotkał Javę.


Nowa Gwinea upadłą bez walk, a jedyna dywizja holenderska na tej wyspie bez walk uciekła do Australii, gdzie została internowana.
Pozostałe wyspy padały jedna po drugiej praktycznie bez walk. Jedynym sukcesem Holandii w tym regionie była zasadzka Javie, w której rozbito kilka dywizji Japonii i zniszczone dwie kolejne. Obrońcy jednak nie mieli już większych szans i zostali zniszczeni przez japońskie wojska.  

Wojna w Indonezji nie trwała dłużej niż dwa tygodnie, a to tylko dzięki temu, że dżungla jest trudna w zdobyciu.

Sytuacja jest chyba na tyle klarowna, że mapa niepotrzebna. Jeszcze w tej turze wstawię aktualną do działu map.

Upadek Holandii dokonał się w dwa tygodnie, a zszokowane państwa świata nie mogły uwierzyć w to co się stało. Dokładniej
w ciągu dwóch i pół tygodnia straciła wszystko, a resztki jej armii dostały się w ręce okupantów lub uciekły do Belgii i Aliantów. Japonia pokazała światu potęgę swojej floty, a III Rzesza potęgę lotnictwa. Słowem państwa Osi ukazały kunszt swojej wojskowości.

Na wieści o upadku Holandii, Australia i Nowa Zelandia podjęły mobilizację wojsk, tak samo jak Belgia, a we Francji i Wielkiej Brytanii generałowie domagają się tego samego. Z całego świata płyną słowa potępienia dla tego czego dokonała III Rzesza i Japonia, ale nikt nie śmie się na razie im jawnie grozić. Wszyscy czekają na reakcję mocarstw.

Belgia wniosła oficjalną prośbę do Aliantów o zagwarantowanie jej niepodległości i do III Rzeszy o respektowanie paktu o nieagresji. Szwajcaria przypomina o swojej wieczystej neutralności, a Czechosłowacja ogłasza pełną gotowość wojsk.

Europa wchodzi na ścieżkę wojny i znów doprowadzi ona do wybuchu czegoś wielkiego. Pytanie jest tylko jedno... gdzie się ona rozpocznie.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
SzefunioLiczba postów : 447
Join date : 10/08/2014
Skąd : Adminoland

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Wto Wrz 16, 2014 11:51 pm

Wielka Brytania przyjmuje protektorat Borneo Holenderskiego. W inieniu Aliantow, Wielka Brytania gwarantuje takze niepodleglosc Belgii. Wspolnota Narodow takze zacisla wspolprace na Dalekim Wschodzie wraz z Aliantami.

_________________
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Peroox
Admin


Liczba postów : 2314
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Wto Wrz 16, 2014 11:58 pm

Japonia postanowiła złamać protektorat Wielkiej Brytanii i zaatakować byłe Holenderskie Borneo. Zmasowana inwazja wojsk Japońskich, desanty na wszystkich plażach i ponad dziesięć dywizji szumujących Borneo zrobiło swoje.

Nikt nie spodziewał się jednak, że holenderski dowódca broniący Borneo miał swój plan bitwy. Wciągnął wojska Japonii w pułapkę w środku dżungli, a potem za pomocą przygotowanych pozycji odstawił przedstawienie przed wojskami Japonii. Holenderskie wojska były wszędzie, tak samo jak mgła i wybuchające drzewa i miny. Japończycy w panice strzelali sami do swoich nie wiedząc, gdzie tak naprawdę jest wróg.

Artyleria w dżungli była bezużyteczna, a ograniczona widoczność ograniczała działanie. Zajęcie tego skrawka lądu kosztowało Japonię pięć dywizji i załamanie morałów całej armii, którą wysłano do Indonezji. Przy okazji całkowicie zgubiono trop wojsk holenderskich w regionie.

Jednak Cesarz kazał, to wyspa została zdobyta, jednak ten koszt był ogromny.

Dodatkowo jawny atak na protektorat Brytyjski wywołał kolejną falę oburzeń, tym razem i w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zadają, aby ktoś opanował japoński imperializm i pokazał, gdzie jej miejsce.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
TrollLiczba postów : 582
Join date : 09/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Sro Wrz 17, 2014 12:02 am

Japonia oficjalnie odzywa się do Brytyjczyków:


Wedle prawa międzynarodowego chcemy zauważyć iż w momencie przyjęcie przez borneo waszego protektoratu - istniał stan wojenny między nami a tą kolonią. Wasz protektorat nie zmienia tutaj zupełnie niczego, gdyż stan ten musiał zostać rozwiązany. I został. Holendrzy zostali wygnani z dalekiego wschodu. Raz na zawsze.


Dodatkowo trzeba zauważyć iż Wielka Brytania nielegalnie zablokowała wody międzynarodowe, więc niech łaskawie milczy zanim powie coś o "imperializmie".
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
SzefunioLiczba postów : 447
Join date : 10/08/2014
Skąd : Adminoland

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Sro Wrz 17, 2014 12:22 am

Japonczycy chyba nie maja hoboru nie wypowiadajac wojny w sposob oficjalny, ani Holandii, ani Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania zrobi to wiec za Japonczykow:od dzisiaj nasze kraje sa w stanie wojny, a Wielka Brytania wzywa swoje dominia i sojusznikow do staniecia po jej stronie i zadeklarowania wojny Cesarstwu Japonii.

_________________
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Peroox
Admin


Liczba postów : 2314
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Sro Wrz 17, 2014 12:29 am

Australia, Kanada, ZPA, Indie i pozostałe państwa wsparły Wielką Brytanię w tej wojnie. Szczególnie gorąco pozostałe państwa do przyłączenia się do niej wzywała Australia, która z powodu Japońskiego imperializmu stała się dla niej zagrożeniem

W Wielkiej Brytanii z grozą przyjęto wieść o wypowiedzeniu wojny. Mimo, że wielu uważa, że trzeba powstrzymać imperializm Japonii to nadal jest spora część niezadowolonych.


Wielka Brytania:
- 10% poparcia
+ 2D Ochotników
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
Peroox
Admin


Liczba postów : 2314
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Sro Wrz 17, 2014 6:05 pm

Straty z wojny z Holandią

Japonia:
- 12j zaopatrzenia
- 7D Piechoty VI
- 1D Piechoty morskiej II
- 3 mln na resztę strat
+/-/--- = - 10% poparcia

III Rzesza:
- 15j zaopatrzenia
- 4D Piechoty VI
- 2D Piechoty zmotoryzowanej II
- 1D Czołgów II
- 3D Piechota powietrznodesantowa II
- 5% poparcia

Holandia:
- Wszystko co nie uciekło do Australii. WB i Belgii

Awanse:
Japonia:
Osami Nagano + 2 umj
2D Piechoty morskiej II (*)
2D Piechoty VI (*)
1D CAG I (*)
1 Pancernik III (*)

III Rzesza:
Heinrich Himmler + 2 umj
marsz.  Hugo Sperrle + 1 umj
3D Piechoty VI (*)
1D Czołgów II (*)
1S myśliwców III (*)
1S bombowców nurkujących II (**)
1S bombowców nurkujących III (*)

Holandia:
Także

Zyski z aneksji(jeżeli to zrobicie)
Japonia:
+ 20 mln zysku na zasadach kolonii
+ rafinerie i szyby naftowe zaopatrujące w nią Japonię (na zasadach kolonii tzn. kontrola i nieprzerwany szlak transportowy)
+ 2D Milicji I (Indonezja)

III Rzesza:
+ 2 poziomy usług
+ 2 poziomy przemysłu
+ 3 poziomy fabryk zaopatrzenia
+ 3 poziomy rolnictwa
+ 10 mln zysku (inne. pt. Holandia)
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
Peroox
Admin


Liczba postów : 2314
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Sro Wrz 17, 2014 7:03 pm

Operation ''One Sea, One Bomb''


Gdy tylko wypowiedziano wojnę Japonii z lotnisk w Singapurze, pokładów lotniskowców i lotnisk Australijskich poderwały się setki samolotów bojowych, a z dokładniejszych wyliczeń wychodzi, że ponad tysiąc.

Nie trzeba było być wybitnie uzdolnionym, aby domyślić się dlaczego ta armada powietrzna ruszyła na niebo. Powodem tym była Japońska flota.

Przez ostatni tydzień czerwca japońska flota wprost uciekał z wód Indonezji. Siły brytyjsko-australijskie posiadały wiele szwadronów bombowców morskich i CAGów, a przewaga w myśliwcach dawała panowanie nad niebem.

Siły powietrzne Japonii stacjonujące na lotniskowcach były nieliczne, ledwie pięć szwadronów. Gdy rozpoczęła się wojna w powietrzu zostały one zmiecione przez brytyjskie myśliwce. Następnie zaczęło się polowanie na okręty.


Grupy samolotów atakowały wszystkie napotkane statki Japonii, a po znalezieniu większej grupy śledzono jej kurs i czekano na posiłki. Flota Japonii jest bezsilna, a zbliżenie się na odległość wystrzału do Singapuru była samobójstwem. Flota Wielkiej Brytanii unikała kontaktu z flotą Japonii.

Aktualnie flota Japonii rozproszyła się po morzu, aby trudniej było ją wyśledzić i ucieka z mórz Indonezji starając dotrzeć po za zasięg lotnictwa Wielkiej Brytanii i Australii. Lotniskowce japońskie otoczone są rojem niszczycieli, które nie dopuszczają do zniszczenia jedynej osłony powietrznej. Na razie jednak wciąż zostają w strefie działań wrogiego lotnictwa.W Brytyjskich koloniach na dalekim wschodzie panuje euforia po zadaniu wrogowi ciężkich strat dzięki potędze lotnictwa brytyjskiego. Każdy jedna bez wątpienia wie, że w starciu okrętów Wielka Brytania nadal nie ma większych szans.

Japonia:
- 1 CAG I
- 1 CAG II
- 2 pancerniki II
- 3 ciężkie krążowniki I
- 2 niszczyciele II
- 1F Okrętów transportowych II
- 2 Okręty podwodne I

Wielka Brytania:
+ 3% poparcia
- straty do uzupełnienia za 4 mln

Australia:
+ 2% poparcia
- straty do uzupełnienia za 2 mln

Awanse:
W ciągu tygodnia nie ma żadnych, ale lotnictwo WB jest tego bliskie
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
Arie

avatar

Liczba postów : 427
Join date : 12/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Sro Wrz 17, 2014 9:49 pm

Niedopuszczalnym jest już to, co dzieje się na świecie. Udzielamy gwarancji niepodległości Belgii. Dokonujemy mobilizacji sił, a także ostrzegamy Oś. Każdy kolejny konflikt może skończyć się wypowiedzeniem wojny. Nie będziemy tolerować imperializmu osi. Zapraszamy Holendrów, którzy zbiegli przed nazistami do Francji. Otrzymacie tutaj warunki do dalszej egzystencji. Ambasador Holandii pozostanie we Francji i z otwartymi ramionami przyjmiemy emigracyjny rząd, a także udzielimy mu poparcia.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
el roberto

avatar

Liczba postów : 554
Join date : 08/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Czw Wrz 18, 2014 1:22 pm

Holandia zostaje oficjalnie włączona w granice Wielkich Niemiec.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Peroox
Admin


Liczba postów : 2314
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Czw Wrz 18, 2014 1:43 pm

Wojska Holenderskie, które uciekły na tereny Belgii zostały przez nią internowane. Faktem jest natomiast to, że lotnictwo Holenderskie, które nie zostało zniszczone na lotniskach czy podczas próby startu pod eskortą belgijską zostały przepuszczone do Francji.

Na podstawie obustronnej ugody, wojska Holenderskie zostały po rozbrojeniu i internowaniu przetransportowane do Wielkiej Brytanii.

Wojska Holandii, które poddały się w ręce III Rzeszy zostały rozbrojone i czekają na swój los.


Skutki:
Dokładne liczby każdy z was dostanie na TF-ie

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
SzefunioLiczba postów : 447
Join date : 10/08/2014
Skąd : Adminoland

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Czw Wrz 18, 2014 7:33 pm

Alianci dają gwarancję niepodległości Luksemburgowi z uwagi na agresywne poczynania III Rzeszy.

_________________
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Peroox
Admin


Liczba postów : 2314
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Preludium wojny   Pon Wrz 22, 2014 6:27 pm

Podczas liczenia strat i zysków z wojny wszyscy zapomnieli o przejętych portach i bazach morskich.

III Rzesza:
+ 5 poz. bazy morskiej

Japonia:
+ 3 poz. bazy morskiej
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
Sponsored content
PisanieTemat: Re: Preludium wojny   

Powrót do góry Go down
 
Preludium wojny
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Czyżby początek III Wojny Światowej?
» ISLAMIZACJA EUROPY
» Daniel i czas, czasu i połowy czasu a plan 3 wojen światowych...

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Empire at War PBF :: Archiwum X :: Empire at War I - edycja 2014 :: Świat gry - edycja 2014 :: Wojny-
Skocz do: