Empire at War PBF

Empire at War PBF, jest to forum poświęcone PBF-om, na którym będą rozgrywane sesje strategiczno-ekonimiczno-polityczne w różnych światach, e epokach i klimatach.
 
IndeksIndeks  CalendarCalendar  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 
 

 Wojna o Gran Chaco

Go down 
AutorWiadomość
Peroox
Admin


Liczba postów : 2327
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Wojna o Gran Chaco   Wto Wrz 13, 2016 3:39 pm

Wojna o Chaco


Od 1928 roku pogranicze Boliwijsko-Paragwajskie jest areną drobnych potyczek, między siłami obu państw. Rajdy na stronę wroga, strzelaniny przy granicy lub wymiana ognia pomiędzy oddziałami. Przez cztery lata taka sytuacja była standardem.  W tym czasie oba państwa starały się o arbitraż międzynarodowy, a ten nie nadchodził. Pojawiły się natomiast plotki, że w tym regionie znajdują się bogate złoża ropy.

Wszystko zmieniło się w czerwcu 1932 roku, gdy Boliwijski oddział zdobył i spalił fort przy Pitiantutá Lake. Niektórzy spekulują, że dowódca, który zaatakował fort złamał rozkaz otrzymany od prezydenta Daniel Salamanca. Niezależnie od tego po miesiącu Paragwajczycy wyparli ich z tego regionu, ale zalążek wojny już wzrósł.

Prezydent Boliwii zmienił swoje podejście do statusu quo i postanowił zaatakować. Szybko zajęto trzy inne forty. Narastające spory i żądania doprowadziły do wojny, a obie strony zaczęły dosyłać posiłki.


Mimo, że Boliwijczycy zajęli kolejne posterunki, to Paragwajczycy wysłali całą dywizję. Ofensywa Paragwaju stanęła jednak w miejscu podczas miesięcznego oblężenia fortu Boquerón, gdzie 700 Boliwijczyków broniło się przed ponad dwoma tysiącami Paragwajczyków. Starcia wokół fortu były znaczące, a pomimo przewagi liczebnej Paragwaju, małym oddziałom udawało się przebić przez oblężenie.

Ostatecznie Paragwajczycy wygrali i przeszli do dalszej ofensywy i wypadli Boliwijczyków z wysuniętych posterunków.

Aktualnie trwa mobilizacja rezerw i dozbrajanie wojsk obu stron. Jest to ważne szczególnie dla Paragwaju, która w czasie pokoju nie miała regularnej armii, a ponad to cierpi na znaczne braki w funduszach. Armia boliwijska jest silniejsza, posiada więcej nowoczesnego sprzętu w tym lotnictwo i czołgi oraz ciężka artylerię  i karabiny maszynowe. Teren jednak bardziej sprzyja piechocie.

Co przyniesie ten konflikt? Dla Europy jest to nic nie ważny spór gdzieś daleko za morzem, USA jest zajęte walką z kryzysem, więc czy ktokolwiek zainteresuje się tym konfliktem?

_________________
Pan i Władca na krańcu świata


Ostatnio zmieniony przez Peroox dnia Wto Wrz 13, 2016 4:09 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
Tymus

avatar

Liczba postów : 225
Join date : 31/08/2016

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Wto Wrz 13, 2016 4:02 pm

Francja wyraża zaniepokojenie rozlewem krwi. Wzywamy obie strony do zaprzestania walk i zdania się na arbitraż Ligii Narodów.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
RiziLiczba postów : 306
Join date : 10/08/2014

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Wto Wrz 13, 2016 4:43 pm

Wielka Brytania również wyraża ubolewania i zaprasza skonfliktowane strony do rozmów wojna nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, rozmowy odbędą się przy arbitrażu Ligi Narodów
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Arie

avatar

Liczba postów : 428
Join date : 12/08/2014

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Pią Wrz 16, 2016 1:43 pm

Obserwujemy sytuację w Gran Chaco od dłuższego już czasu, trzecioosobowo monitorując poczynania obydwu skonfliktowanych państw. Jak się okazuje, nie można wskazać winnego, czy agresora - konflikt ten narastał w czasie, aż osiągnął pewien krytyczny poziom, w którym dziś znajdują się Paragwaj i Boliwia.
Francja i Wielka Brytania, niepodzielnie władające Ligą Narodów winny przesiać swe mgliste propozycje i tezy przez sito realizmu. Czasy "divide et impera" Francji i Wielkiej Brytanii zakończyły się, a arbitraż Ligi Narodów w tym konflikcie byłby zbrodnią. Jest to konflikt między Boliwią i Paragwajem, w szerszym znaczeniu - jest to sprawa Ameryki Południowej.

Argentyna, jako państwo, które osiągnęło stabilizację i stabilność, podejmie się wszystkich środków, aby konflikt o Chaco załagodzić i finalnie rozwiązać. Silniejsi muszą bronić słabszych, słabsi muszą walczyć z silniejszymi, a najsilniejsi próbują ingerować w sprawy silnych i słabych...
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Peroox
Admin


Liczba postów : 2327
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Pią Wrz 16, 2016 4:43 pm

Wojna twa


Oba kraje zdecydowały, że Liga Narodów nic nie zrobi dziś, tak jak nic nie robiła do tej pory, dlatego nie oczekiwali, że nagle z nieba spadnie rozsądny arbitraż.

Styczeń 1933 roku przyniósł ofensywę Boliwii na froncie z Paragwajem. Ciężkie haubice Boliwii, czołgi i ciężkie karabiny maszynowe zaczęły docierać w region walk. Boliwia postanowiła uderzyć na umocnione punkty obrony, aby je zdobyć bądź zniszczyć zanim Paragwaj przyśle więcej żołnierzy.

Umocnienia te były zaprojektowane i zbudowane dzięki wsparciu merytorycznemu byłych carskich dowódców, którzy po klęsce białych generałów uciekli z kraju. Dzięki rozpoznaniu powietrznemu Boliwia zdawała sobie sprawę z tego jak trudno będzie je później sforsować.

Po stronie Boliwii walczyło 8 tysięcy żołnierzy, po stronie Paragwaju 5 tyś i następnie drugie 5 tyś posiłków. Mimo walk w ciężkim terenie Boliwijczycy próbowali użyć swojego ciężkiego sprzętu jednak bez większego powodzenia. Walki piechoty były jednak bardzo krwawe i męczące i po tygodniu walk obie strony poniosły ciężkie straty, a fort Nanawy nie został zdobyty.

Boliwii powiodła się za to bitwa z siłami Paragwaju w pobliżu Campo Jordan, gdzie przy użyciu czołgów pokonali i rozbili wroga, zmuszając go do odwrotu w kierunku Gondra. Po zdobyciu Alihuatá przecieli trasę zaopatrzeniową do Saavedra-Alihuatá.

Dalsze ich postępy zatrzymała pośpiesznie zorganizowana dywizja z karabinami zagranicznej produkcji. Znacznie poprawiło się dowodzenie i wykorzystanie marnych sił Paragwaju, jednak to nie jest zasługa tylko i wyłącznie białych generałów.

Boliwijczycy przegrupowują siły, do poważniejszej ofensywy z użyciem ciężkiego sprzętu, a Paragwaj reorganizuje swoje wojska i dosyła nowe posiłki, które mogło na szybko dozbroić. Wiele wskazuje na to, że ten konflikt będzie dłuższy niż mógł się spodziewać rząd Boliwii.


Mapa później (o ile to w ogóle kogokolwiek interesuje).

_________________
Pan i Władca na krańcu świata
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
MuminkasLiczba postów : 184
Join date : 09/08/2014

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Wto Wrz 20, 2016 1:15 pm

Do Argentyny przybywają wysłannicy Rzeszy. Zapraszamy obie strony konfliktu do negocjacji.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Peroox
Admin


Liczba postów : 2327
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Nie Wrz 25, 2016 10:19 pm

Post zostanie usunięty za 24h

Macie 24h na działania zwiazane z tym konfliktem jak i próbą arbitrażu. Potem wstawiam turę wojny i powoli kończy się 2 tura.

_________________
Pan i Władca na krańcu świata
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
Arie

avatar

Liczba postów : 428
Join date : 12/08/2014

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Nie Wrz 25, 2016 11:48 pm

Rząd Argentyny przyjmuje dyplomatów Rzeszy Niemieckiej, a także zadba o obecność delegatów zwaśnionych stron.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
RiziLiczba postów : 306
Join date : 10/08/2014

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Pon Wrz 26, 2016 8:19 pm

Do Argentyny przybyła delegacja z WB
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Peroox
Admin


Liczba postów : 2327
Join date : 07/08/2014

PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   Pon Wrz 26, 2016 10:34 pm

Intensyfikacja walk


Ochotniczy oddział przed wyruszeniem na front

Wojna trwała mimo próby międzynarodowego arbitrażu i rozmów w Lidzie Narodów na temat tego konfliktu. Nie odbywały się jednak żadne większe walki. Boliwijczycy szykowali się do większej ofensywy, a Paragwajczycy konsolidowali siły i umacniali pozycje obronne. W tym czasie też do obu stron konfliktu spływali ochotnicy i najemnicy.

Boliwijczycy ponowili atak na Nanawę tym razem ściągając do wsparcia czołgi i nieliczne lotnictwo. Do pierwszych starć doszło już na początku lipca, ale główne uderzenie nadeszło na początku sierpnia. Pierwsza ofensywa została zatrzymana pod umocnieniami przez posiłki Paragwajskie, ale już następnego dnia wojska paragwajskie musiały cofać się za linię umocnień, a Boliwijczycy miotaczami płomieni zniszczyli opór w kilku stanowiskach obronnych. Ugrzęźli jednak po kontrofensywie sił Paragwaju, która jednak o mały włos się nie załamała.

W następnych dniach armia Boliwii bezskutecznie ponawiała ataki i została wyrzucona daleko od Nanawy, przez kontrofensywę nowo utworzonej dywizji paragwajskiej złożonej z ochotników. Boliwijczykom jednak udało się zniszczyć pobliskie lotnisko polowe sił Paragwaju. W czasie całej drugiej bitwy o Nanawę Boliwijczycy ponieśli duże straty, a dwa czołgi zostały zdobyte przez Paragwajczyków i ochotników z Urugwaju.

Druga ofensywa Boliwii skierowana była na północnym odcinku frontu. Tam uderzyły nowo sformowane oddziały złożone z ochotników, wśród których można było znaleźć Brazylijczyków jak i Peruwiańczyków. Ofensywa zakończyła się połowicznym sukcesem.

Uderzenie z północy zostało powstrzymane na linii frontu, a Boliwijczycy bezskutecznie próbowali sforsować pozycje Paragwajczyków. Mimo to ofensywa z północnego zachodu okazała się wyjątkowo udana i w pierwszym uderzeniu pokonano wroga na linii frontu, a potem całkowicie rozbito tamte oddziały.

Mimo ciężkiego terenu i braku pojazdów ofensywa przebiegała szybko i groziła okrążeniem całej północy, ale na ratunek przybyły niespodziewane posiłki ze stolicy. Dwie dywizje to było aż nadto aby zatrzymać nacierającego tam wroga lecz ten dzielnie próbował zepchnąć ochotników z Argentyny dalej na południe. Ostatecznie nie udało się domknąć okrążenia.


Siły Paragwaju słabną, ale do tej pory wygrali dwie większe bitwy (obie o Nanawę), ale na całości frontu widać ich braki w wyposażeniu. Siły Boliwii natomiast mimo wykorzystania ciężkiego sprzętu mają problemy w walce z Paragwajczykami jak i przemieszczaniem ciężkiego sprzętu w tym terenie.

Korespondenci wojenni, głównie z Ameryki Płd, mówią że ten konflikt zapowiada się na dłuższą wojnę. Mówi się także, że Boliwijczycy używali na froncie broni europejskiej produkcji, której wcześniej nie posiadali.

Mapa:
Będzie zaktualizowana wraz z główną.

_________________
Pan i Władca na krańcu świata
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://empireatwar.forumpolish.com
Sponsored content
PisanieTemat: Re: Wojna o Gran Chaco   

Powrót do góry Go down
 
Wojna o Gran Chaco
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Empire at War PBF :: Archiwum X :: Empire at War - 2016 - niewypał :: Świat gry - 2016 :: Wojny-
Skocz do: