Empire at War PBF

Empire at War PBF, jest to forum poświęcone PBF-om, na którym będą rozgrywane sesje strategiczno-ekonimiczno-polityczne w różnych światach, e epokach i klimatach.
 
IndeksIndeks  CalendarCalendar  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 
 

 Le Figaro - periodyk z przymrużeniem oka

Go down 
AutorWiadomość
Tymus

avatar

Liczba postów : 225
Join date : 31/08/2016

PisanieTemat: Le Figaro - periodyk z przymrużeniem oka   Sob Wrz 17, 2016 12:54 pm


Reparacje? Proszę bardzo...
Kolejny sukces Francji na arenie międzynarodowej. W Orleanie zebrali się dyplomaci Imperium Brytyjskiego, Francji i Niemiec w celu omówienia kwestii spłaty niemieckiego zadłużenia... i takiego rezultatu nikt się nie spodziewał. Niemcy przyjęły plan reorganizacji spłat reparacji, co znacznie wzbogaciło budżet Francji. Tym większym jest to ewenementem jeśli przypomnimy, iż tak dużej kwoty Berlin nie zapłacił od początku wielkiego kryzysu(1929), a w poprzednim roku do kas Entente nie wpłynęło ani marki. Minister Spraw Zagranicznych Francji Joseph Paul-Boncour tak skomentował rezultat konferencji:
“Niezaprzeczalnie jesteśmy uradowani rozsądną polityką rządu w Berlinie. W przyszłym dialogu między naszymi krajami w Europie powinna być właśnie obecna taka rozwaga jaka była w Orleanie. Traktat Wersalski zapewnił nam pokój na przyszłe lata, lecz bez kontrolowania przestrzegania go grozą nam w przyszłości kolejne katastrofy”


Nowa Ekonomia – czy to ma sens?
Premier Eduard Daladier niedawno ogłosił nowy program gospodarczy dla Francji. Kiedy odczytywano jego założenia w Zgromadzeniu Narodowym słychać było nieustanne wrzaski i protesty ze strony lewicy. Bo cyż czegoś takiego ktoś się spodziewał?   Georges Bonnet postanowił zasłużyć chyba na miano radykała z jakiego to środowiska pochodzi i rozpoczął reformy, jakich Francja od lat nie widziała. Obcięcie administracji, redukcja socjału, zaprzęgniecie bezrobotnych do pracy, te wszystkie działania zyskały sobie wielu przeciwników. Jednak rezultaty jakie przedstawiło Ministerstwo Finansów w oficjalnym podsumowaniu półrocznym są intrygujące. Przewidywany jest wzrost PKB największy od ponad 20 lat. Jednak czy rząd wytrzyma presję lewicy?


KOZZ – brońcie naszych stołków!
Jednym z efektów planu Bonneta było zmniejszenie roli Związków Zawodowych, które osiągnęły we Francji silną pozycję. Nie przypadło to szczególnie do gustu tym związkowcom, którzy byli obsadzeni na stanowiskach zarzadzających w nich. Z jakiej racji mają oni oddawać cieple i dobrze płatne posadki na rzecz jakiejś pracy fizycznej? Dlatego też dywanik sekretariatu Komunistycznej partii Francji został wyszorowany przez setki kolan petentów proszących o interwencję w imieniu walki z obrzydłymi kapitalistami, nawet jeśli kosztem pracowników miałoby to się odbyć... Dlatego też powstał KOZZ i dlatego organizują happeningi w całej Francji. Jednak na ich konto można chyba zaliczyć zmuszenie wiceministra gospodarki Francouisa Hollanda do wypowiedzenia znamiennych słów:
“Rząd Francji przypomina, że przemiana Związków Zawodowych w Korporacje nie była nigdy obowiązkowa, a jest czynem tylko i wyłącznie dobrowolnym. Zatem jeśli te związki, nie chcą się przekształcać niech pozostaną Związkami Zawodowymi. '”
Chociaż według plotkarzy z ministerstwa po wypowiedzeniu tych słów podpisał rozporządzenie dofinansowujące głównych rywali ZZ czyli korporacje.


Rolnik szuka traktora
Rolnictwo we Francji tradycyjnie jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Jednak nawet mimo stosunkowej dużej liczby traktorów na wiejskich drogach polnych, wielu biednych rolników nie ma czym rozwozić nawozu na swych poletkach. Dlatego minister Henri Queuille , który sam pochodzi z ubogiej rolniczej rodziny postanowił zorganizować program „Rolnik szuka traktora”, dzięki, któremu to będzie towarzyszyło stopniowe wzbogacanie farmerów we Francji.


Depesze z świata(z przymrużeniem oka):
-Pieniacz odwiedza Berlin -  najsławniejszy cyrkowiec świata, znów postanowił popisać się występami publicznymi, tym razem w Berlinie. Stek bzdur zwanych przez niektórych „przemówieniem” jak zwykle rozbawiły dziennikarzy politycznych, chociaż mniej do śmiechu mieli ci, którzy byli bliżej mównicy... podobno byli cali mokrzy od śliny po wystąpieniu
-Krocie na chorobie? - wszyscy pewnie słyszeli o nieznanej chorobie pustoszącej USA(podobno było to kolejne stadium kiły, która mutuje i czuje się świetnie w tak zgniłym społeczeństwie), lecz nie wszyscy pewnie wiedzą o tym, że lekarze z Argentyny odkryli świetny sposób na wzbogacenie się... sprzedając domowej roboty totemy mające odpędzić chorobę. Nie wiemy czy bardziej się śmiać z poziomu medycyny latynoamerykańskiej czy z łatwowierności amerykanów kupujących ten chłam.
-Redakcja Le Figaro dziękuje panu von Hindenburgowi za sfinansowanie traktorów dla ubogich rolników.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
 
Le Figaro - periodyk z przymrużeniem oka
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Empire at War PBF :: Archiwum X :: Empire at War - 2016 - niewypał :: Świat gry - 2016 :: Media-
Skocz do: