Empire at War PBF
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Empire at War PBF

Empire at War PBF, jest to forum poświęcone PBF-om, na którym będą rozgrywane sesje strategiczno-ekonimiczno-polityczne w różnych światach, e epokach i klimatach.
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa

Go down 
4 posters
AutorWiadomość
Peroox
Admin



Liczba postów : 2328
Join date : 07/08/2014

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Empty
PisanieTemat: Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa   Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Icon_minitimeWto Wrz 13, 2016 3:31 pm

Wydarzenie startowe

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa 33q


I Wojna Światowa, która zakończyła się w 1918 roku była to tej pory największym konfliktem zbrojnym w historii Ziemi. Pochłonęła więcej ofiar niż wiele innych konfliktów, czasem nawet razem wziętych. Jak powiedział David Lloyd George, jest to "Wojna, która zakończy wojny".  Powstała bo po, aby utrzymać pokój na świecie poprzez międzynarodową współpracę, arbitraże i komisje.

Czas pokazał, że to nie był koniec wojen, nawet w Europie. Wiele konfliktów było spowodowanych traktatami po I wojnie światowej i procesem ustalania się granic nowo powstałych państw lub walki i powstania w koloniach. Nie zabrakło wojen o ekspansję jak wojna bolszewicka lub wojny japońsko-chińskie, albo kolonializmu Włoch.

Były to jednak też czasy postępu technologicznego, który został zapoczątkowany przez I wojnę światową. Udoskonalano wiele technologii, postępowała motoryzacja i elektryfikacja. Postęp technologiczny jednak był szybszy dla północno-zachodniej części świata, co zwiększało dysproporcje w bogactwie i gospodarce.



Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa 5d3f3f48224ac25182da3cab17683ecb



Demokracja też nie zatriumfowała. Większość państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej pogrążyło się w autokracji, ponieważ system demokracji się nie przyjął. Kraje Ententy osiadły na laurach wygranej wojny i wykorzystały Ligę Narodów do swoich celów, aby podzielić świat według swojej wizji. Niektóre kraje zostały niesłusznie pokrzywdzone, niektórzy sojusznicy zdradzeni przez mocarstwa Ententy, a niektóre państwa nazwano bękartami wersalu.

W międzyczasie Francja zaczęła pogrążać się we własnych problemach, więc gdy wybuch Wielki Kryzys. Gospodarka USA się posypała, a za nią poszedł cały świat i mimo, że największe szkody wyrządziła bardziej rozwiniętym krajom, to słabsi bardziej do odczuli.  

Rok 1933 nadchodzi wielkimi krokami. Po wielkim kryzysie z 1929 roku - świat i Europa powoli odradza się ekonomicznie. Mimo stopniowej poprawy - bezrobocie wciąż jest bardzo wysokie w większości państw europejskich. W jaki sposób państwa będą chciały walczyć z kryzysem, który wciąż występuje na całym globie?

Niezadowolenie społeczne przelewa się także na sferę polityczną. W Republice Weimarskiej, która ma problemy z kolejnymi ratami reparacji wojennych, NSDAP zyskuje coraz większe poparcie za sprawą charyzmatycznego przywódcy - Adolfa Hitlera - który pociąga za sobą coraz większe tłumy. Bojówki komunistyczne i narodowo-socjalistyczne ścierają się na ulicach Monachium, Berlina, Kolonii i innych większych miastach niemieckich.  Zbliżające się wybory w II poł. 1933 roku będą najdonośniejszym wydarzeniem tego roku, a zdelegalizowani komuniści nie będą spokojni.

W Wielkiej Brytanii faszyści i komuniści zwalczają się nawzajem, a zaciętą walkę o władzę toczą ze sobą również laburzyści z konserwatystami. Francja również jest areną wojny ideologicznej, gdzie coraz częściej mówi się o potrzebie rządów silnej ręki. Faszyzm przeplata się z socjalizmem, ale i liberalizmem, czy tez z reakcjonizmem. Jak świat będzie wyglądał za kilka lat? Czy faszyści we Francji mogą zdobyć władzę jak miało to miejsce we Włoszech za sprawą Benito Mussoliniego?

W Austrii do władzy doszli do władzy zwolennicy austrofaszyzmu. Już teraz faszystowski rząd Engelberta Dollfussa zawiesił wszystkie wybory federalne, krajowe i komunalne. Mimo to zdelegalizował także partię nazistowską, a plotki mówią, że socjaldemokratów czeka to samo.  Dodatkowo rosnący w sile sympatycy sympatycy "Wielkich Niemiec" coraz bardziej wierzą w ideę przyłączenie Austrii do Niemiec. Taka relacja uniemożliwia jednak Traktat Wersalski, ale czy zostanie on do końca uszanowany przez skrzywdzoną stronę?

W Budapeszcie idea Wielkich Węgier przybiera na sile, jednak jest ona póki co nierealna do zrealizowania ze względu na pilnowanie porządku przez kraje Małej Ententy. Jak długo utrzyma się taka sytuacja w tej części Europy?

II Rzeczypospolita rządzona przez sanację czynnie zwalcza wszelkich opozycjonistów. Rządy silnej ręki umożliwiają powolny rozwój gospodarczy. Polityka władz jednak poddaje w represję mniejszości narodowe, które walczą o swoje prawo do wolności. Dodatkowo Polska graniczy z dwoma potencjalnymi rywalami: Republiką Weimarską i Związkiem Radzieckim. Czy jedność kraju i jednoznaczna polityka zostanie zachowana?

Sytuacja na półwyspie Iberyjskim również nie jest najlepsza. Była potęga kolonialna i największe mocarstwo swego czasu - walczy zarazem z kryzysem wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Utrata jednych z ostatnich kolonii w Ameryce i Azji pod koniec ubiegłego wieku - wyłączyło Hiszpanię z gry o dominację na świecie. Kompromitacja monarchii i niezadowolenie doprowadziło do proklamowania Republiki Hiszpańskiej w 1931 roku.  Ostatnie polityczne jednak spowodowały natomiast śmierć 100 osób,a kryzys polityczny w Hiszpanii się pogłębia. Władze na gwałt szukają jakiegoś rozwiązania swojej obecnej sytuacji i wydaje się, że bez zdecydowanych działań państwu grozi upadek rządu. Czy świeża republika przetrwa próbę czasu?



Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa 8356014f300850f247f1222e87e593db
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych



Ciemne chmury także spowijają Gdańsk, gdzie za niedługo odbędą się wybory parlamentarne do Volkstagu. Sondaże mówią, że największym poparciem cieszy się NSDAP, ale nikt nie wie na ile są one prawdziwe. MSZ Niemiec i Polski ogłaszają, że nie zamierzają się mieszać w tamtejsze wybory, ale Gdańsk jest ważny dla obu państw.

W tym czasie w Genewie zbiera się II II Międzynarodowa komisja rozbrojeniowa. Z powodu problemów, nie mogła ona się odbyć w tamtym roku i dopiero w tym przywódcy wszystkich państw świata będą mieli okazje zasiąść wspólnie do tych rozmów.

Nigdy wcześniej w historii świata nie było sytuacji na kontynencie Europejskim, która różnymi drogami zmierza do walki o wolność, pracę, sprawiedliwość, honor i inne wartości cenne dla pojedynczej, skrzywdzonej jednostki ludzkiej. Czy zaistniała sytuacja jest zarzewiem nowego konfliktu na skalę światową? Czy skrzywdzone jednostki chwycą za broń i wniosą swoje zasady na barykady?

Niezależnie od ich Europy, Chiny nie przestaną się zbroić, a konflikty same się nie rozwiążą. Kuomintang prowadzi zacięte walki z komunistami w swoim państwie, którzy utworzyli Socjalistyczny Rząd Fujan będący aktualnie największym ośrodkiem Chińskiej Republiki Rad. Mimo małych rozmiarów państwa mają duże wojsko, a Kuomintang nie może zebrać wszystkich sił żeby się z nimi z zmierzyć z powodu polityki wewnętrznej jak i sporów z Japonią. Aktualnie obowiązuje porozumienie, a raczej traktat Tanggu Truce, który odsunął od Republiki Chińskiej wojnę z Japonią, na przyszłość.

W jednym z Chińskich miast stykają się interesy Zachodu, Chin i Japonii. Tym miastem jest Szanghaj, gdzie mocarstwa i w tym Japonia mają swoje eksterytorialne tereny. Aktualnie stacjonuje tam jeden z oddziałów USA, który strzeże bezpieczeństwa tzw. "Dzielnic Zachodu".
Powrót do góry Go down
https://empireatwar.forumpolish.com
Peroox
Admin



Liczba postów : 2328
Join date : 07/08/2014

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Empty
PisanieTemat: Re: Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa   Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Icon_minitimeCzw Wrz 15, 2016 8:05 pm

Wyniki wyborów do Volkstagu

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa 2000px-Gdansk_Bay_Borderlines_1939_English.svg

Wybory do parlamentu miasta Danzig zwanego też Volkstagiem odbyły się spokojnie, bez większych uchyleń oraz problemów w lokalach wyborczych. Po za nimi jednak nastroje były gorące, a po zdelegalizowaniu Komunistycznej Partii Niemiec, niemieccy komuniści jedynie w Danzigu widzieli swoje możliwości. NSDAP natomiast widziało Volkstag jako pierwszą oznakę swojego triumfu przed wyborami w Republice Weimarskiej, a Centryści starali się odebrać jak najwięcej głosów NSDAP.

Polacy natomiast zmobilizowali się do wspólnego głosowania na jedną listę co było niejakim ewenementem.

Ostatecznie następnego dnia Komisja Wyborcza podała następujące wyniki:

NSDAP - 29,28 % - 22 miejsc
German National People's Party - 27,77 % - 20 miejsca
Communist Party - 12,4 % - 10 miejsc
SDP - 10,19% - 7 miejsc
Centre Party -> 10,1% - 7 miejsc
Polskie listy - 8,59% - 6 miejsc

Żadna z partii nie uzyskała większości, więc rozpoczęły się rozmowy koalicyjne. Spekulanci mówią jednak, że nie będzie trudności z stabilną koalicją ponieważ obie partie popierają przyłączenie Freie Stadt Danzig do Republiki Weimarskiej, lub jak wolą mówić III Rzeszy Niemieckiej. Nikt nie spodziewał się tak wysokiego wyniku DNVP, które osiągnęło bardzo dobry wynik. Niektórzy sugerują, że przejęli część wyborców NSDAP.

Najbliższe dni zdecydują o tym kto powoła Prezydenta FSD oraz Senat.
Powrót do góry Go down
https://empireatwar.forumpolish.com
Peroox
Admin



Liczba postów : 2328
Join date : 07/08/2014

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Empty
PisanieTemat: Re: Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa   Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Icon_minitimeSob Wrz 17, 2016 10:35 pm

W Gdańsku ukonstytuowała się koalicja NSDAP-DNVP-Centrum mając razem 49 głosów w Volkstagu.

Nowy parlament po wybraniu Senatu i Prezydenta rozpoczął przygotowanie do referendum, w którym zadano pytanie: "Czy jesteś za przyłączeniem do Rzeszy Niemieckiej".

Mieszkańcy Wolnego Miasta Gdańsk bardzo licznie stawili się na referendum, a frekwencja osiągnęła 69,75% przy jednoczesnym oprotestowaniu referendum przez komunistów.

Wyniki referendum ogłoszono kolejnego dnia:
- Przeciw przyłączeniu Gdańska do Rzeszy zagłosowało - 38,779%
- Za przyłączeniem Gdańska do Rzeszy zagłosowało - 64,14%

W związku z takim, a nie innym wynikiem referendum Prezydent Wolnego Miasta Gdańsk(mianowany przez Volkstag), ogłosił referendum za ważne. Liga Narodów teraz powinna wywiązać się z obowiązku przekazania kontroli nad Gdańskiem. Władze WMG zaczęły już stosowne przygotowania.

Powrót do góry Go down
https://empireatwar.forumpolish.com
Tymus

Tymus


Liczba postów : 225
Join date : 31/08/2016

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Empty
PisanieTemat: Re: Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa   Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Icon_minitimeSob Wrz 17, 2016 11:20 pm

Sekretariat Ligii Narodów upoważnia Wysokiego Przedstawiciela Ligii Narodów w Wolnym Mieście Gdańsk Helmer Rostgaard Gommesen Rosting z Danii do dokonania procesu przekazania władzy cywilnej przedstawicielowi Niemiec.
Powrót do góry Go down
Rizi




Liczba postów : 306
Join date : 10/08/2014

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Empty
PisanieTemat: Re: Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa   Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Icon_minitimeSob Wrz 17, 2016 11:25 pm

Przedstawiciel WB przy Lidze narodów potwierdza przekazanie władzy administracyjnej Rzeszy Niemieckiej
Powrót do góry Go down
Muminkas




Liczba postów : 184
Join date : 09/08/2014

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Empty
PisanieTemat: Re: Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa   Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Icon_minitimeSob Wrz 17, 2016 11:27 pm

Do Gdańska przyjadą prezydent Hindenburg i kanclerz Papen. W mieście odbędzie się defilada wojska oraz obaj politycy wygłoszą specjalne przemówienia. Dzień odzyskania Gdańska będzie w Rzeszy bardzo hucznie świętowany.
Powrót do góry Go down
Peroox
Admin



Liczba postów : 2328
Join date : 07/08/2014

Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Empty
PisanieTemat: Re: Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa   Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Icon_minitimeNie Wrz 18, 2016 10:05 pm

I poł. 1933

W Republice Weimarskiej jak i Gdańsku świętuje się przyłączenie Danzigu do macierzy, a kanclerza i prezydenta Niemiec przywitało całe niemieckojęzyczne miasto oraz rządząca koalicja NSDAP-DNVP-Centrum. W tej przyjaznej i radosnej atmosferze nie zabrakło jednak polityki. W następnym półroczu odbywają się wybory i każda z partii chciała osiągnąć dla siebie jak najwięcej z tego wydarzenia.

W Polsce wiadomości o tym fakcie przyjęto jako smutny fakt, a nawet odbyła się manifestacja pod ambasadą Rzeszy pod hasłem "Ręce precz od Wolnego Miasta Gdańsk".


Przyłączenie Gdańska dało:
Republika Weimarska:
+ 4% poparcia
+ 1 Baza morska
+ 1 poziom sektora handlu
+ złoże energii, które znajduje się w prowincji

II Rzeczpospolita Polska:
- 3% poparcia
Powrót do góry Go down
https://empireatwar.forumpolish.com
Sponsored content





Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Empty
PisanieTemat: Re: Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa   Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa Icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
Skrót wydarzeń I poł. 1933 - fabuła początkowa
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Fabuła startowa
» Rok 1933
» Rok 1933
» Spotkanie w Providence - 1933
» Warszawa - Berlin (1933)

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Empire at War PBF :: Archiwum X :: Empire at War - 2016 - niewypał :: Świat gry - 2016 :: Wydarzenia ze świata-
Skocz do: